INFORMACJE

Sopocki Cech Rzemiosł Różnych jest stowarzyszeniem zrzeszającym przedsiębiorców z mikro i małych przedsiębiorstw, którzy w głównej mierze są mistrzami w swoim rzemiośle i zatrudniają w swoich zakładach uczniów na praktyczną naukę zawodu. Cech sprawuje nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego; reprezentuje firmy przed instytucjami; prowadzi na ich rzecz działalność społeczno-organizacyjną, kulturalną, oświatową i gospodarczą; organizuje spotkania informacyjne dla pracodawców; pośredniczy w rozwiązywaniu sporów między uczniem a pracodawcą.

Cech zajmuje się całą dokumentacją rzemieślników kształcących uczniów: przygotowuje m.in. umowy o praktyczną naukę zawodu,  wnioski o refundację kosztów wynagrodzenia młodocianego pracownika, wnioski o egzamin czeladniczy, wnioski o zwrot kosztów kształcenia.

Częścią działalności prowadzonej przez Cech jest Ośrodek Działalności Kursowej. Został on założony w styczniu 1993 r. a 1999 r. stosownie do zmian w ustawie o systemie oświaty, Urząd Miasta Sopotu dokonał wpisu  Ośrodka do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Jako placówka kształcenia ustawicznego wpisana pod numerem 21 otrzymała nazwę „Sopocki Cech Rzemiosł Różnych – Ośrodek Działalności Kursowej”.

 W roku 2010 instytucja została wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Od tej pory, do chwili obecnej, corocznie wpis jest uaktualniany.

Głównym zadaniem Ośrodka jest kształcenie przyszłych rzemieślników. Aby realizować ten cel, Ośrodek prowadzi dla młodocianych kursy dokształcające przygotowujące do egzaminu czeladniczego. W trakcie zajęć młodzi słuchacze przyswajają wiedzę teoretyczną, a praktyczne umiejętności zdobywają w zakładach rzemieślniczych mistrzów szkolących.

Zajęcia teoretyczne odbywają się raz w tygodniu w salach dydaktycznych znajdujących się w siedzibie Cechu. W pozostałe dni tygodnia kursant uczęszcza na praktyki do swojego pracodawcy. Kurs  trwa 2 lata i kończy się egzaminem, po którego zdaniu otrzymuje się zaświadczenie niezbędne do przystąpienia do egzaminu czeladniczego.

CELE I ZADANIA CECHU

Sopocki Cech Rzemiosł Różnych zrzesza zakłady rzemieślnicze z różnych branż. Zadaniem Cechu jest reprezentowanie interesów zrzeszonych członków wobec organów władzy i administracji publicznej i samorządowej, szczebla gminnego i powiatowego oraz związków zawodowych, utrwalanie więzi środowiskowych poprzez prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno – organizacyjnej, oświatowej i kulturalnej, propagowanie postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodowej.

Wstąpienie do grona Sopockiego Cechu Rzemiosł Różnych związane jest z kształceniem uczniów ze szkół branżowych. Korzyścią ze współpracy z nami jest pełna pomoc, począwszy od sporządzenia umów o pracę w celu przygotowania zawodowego, po przygotowanie wniosku za wyszkolenie po zdanym egzaminie czeladniczym.

Przejdź do treści